U.S. Marine Corps Forces Reserve

 

U.S. Marine Corps Forces Reserve

Augment. Reinforce. Support.

2000 Opelousas Ave., New Orleans, LA 70114
Leaders
Commanding Officer, Marine Aerial Refueler Transport Squadron 452 Lieutenant Colonel Kevin J. Kronoveter
SHARE
LtCol Kevin J. Kronoveter is a native of Salt Lake City, Utah. In January 1986, he enlisted in the USNR where he served with the Seabees in Columbus, OH until 1991. In December 1992 he received his Bachelor of Arts Degree in History from the University of Cincinnati and was commissioned a Second Lieutenant through the PLC program in March 1993. After graduating from the Basic School in July 1994, he reported to Naval Aviation Training Command, Pensacola, Florida for flight training. He was promoted to First Lieutenant while training as a flight student at Whiting Field, Florida in 1995. Following flight training with VT-2, he reported to VT-31 in Corpus Christi, Texas for advanced flight training.

Upon designation as a Naval Aviator in August 1996, LtCol Kronoveter reported to VMGRT-253, Cherry Point, NC for initial flight training in the KC-130. During his time as a student with VMGRT-253, he was promoted to captain. He was then assigned to VMGR-352, August 1997, where he served as a Maintenance Officer and Aviation Safety Officer having graduated from the Aviation Safety Officer School in November 1998 in Monterrey, CA. During this time, he supported detachments and deployments with VMGR-352 out of El Toro and Miramar, served as the ASO for MAG-11 for a year and attended Forward Air Controller School in Coronado, CA. In February 2001, he was selected to be an instructor with VMGRT-253 in Cherry Point, NC.

From February 2001 until June 2003, he instructed students in the KC-130 covering all phases of flights. In June 2003, he left active duty and joined VMGR-452 in Newburgh, NY. His first tour with VMGR-452 was from January 2004 until May 2005. During this time, he was promoted to Major and trained numerous reserve transition pilots in initial familiarization flights and deployed to Al Asad, Iraq September 2004 until February 2005. In June 2005, he left active duty a second time and joined 4th MAW Reserve Liaison Detachment East in Cherry Point, NC working directly with 2nd MAW. It was also during this time, April 2005, which he was hired as a First Officer with United Parcel Service based in Louisville, KY. In April 2006, he transferred back to VMGR-452 where he served as the Director of Safety and Standardization.

In June 2009, he transferred from VMGR-452 to MAG-49 in Willow Grove, PA. While at MAG-49, he was promoted to LtCol and worked in the G-3 and assisted with fixed wing and operational planning until August 2010. Upon transferring back to VMGR-452, August 2010, he was assigned as the Aircraft Maintenance Officer. From September 2011 until March 2012, he deployed to Sicily in support of coalition efforts in Libya and SPMAGTF efforts in Africa. Upon returning to Newburgh, NY, March 2012, he remained on active duty until September 2012, whereupon he left active duty a third time returning to United Parcel Service. In April 2013, he transferred from VMGR-452 to 4th MAW in New Orleans, LA where he worked in the G-3 supporting current and future operations and anything KC-130 related. From April to May 15th, 2015, he served as the Executive Officer at VMGR-452 and assumed command on 16 May, 2015.

His awards include the Sea Service Deployment Ribbon, Armed Forces Reserve Medal, Air Medal Strike/Flight, Global War on Terrorism Service Medal, Naval Reserve Meritorious Service Medal, Global War on Terrorism Expeditionary Medal, Navy Unit Commendation, Navy and Marine Corps Achievement Medal, Selected Marine Corps Reserve Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal and National Defense Service Medal.
SHARE