MainMarine Forces Reserve LeadersBiography View
U.S. Marine Corps Forces Reserve

 

U.S. Marine Corps Forces Reserve

Augment. Reinforce. Support.

2000 Opelousas Ave., New Orleans, LA 70114
Leaders
Inspector-Instructor, 2nd Battalion, 23rd Marine Regiment Lieutenant Colonel Justin J. Anderson
SHARE

Justin Anderson is a native of Lindenhurst, New York.  He attended The Citadel, The Military College of South Carolina.  Upon graduation in May of 1996 with a BA in History, he was commissioned a Second Lieutenant in the Marine Corps.

After completing The Basic School and Infantry Officer Course, Second Lieutenant Anderson reported to 2d Battalion, 7th Marines in Twentynine Palms, California where he served as a Platoon Commander, Weapons Platoon Commander, and Executive Officer with Echo Company.  During this tour, Lieutenant Anderson deployed as part of the Unit Deployment Program to Okinawa, Japan.

In 1999, Lieutenant Anderson received orders to the Mountain Warfare Training Center in Bridgeport, California where he served as the Assistant Unit Operations Officer and the Officer in Charge, Mountain Leaders Course.  He was promoted to Captain in June 2000.

In 2002, Captain Anderson received orders to serve as an exchange officer with the Royal Netherlands Marine Corps.  He reported to 1st Marine Battalion, Royal Netherlands Marine Corps in Doorn, The Netherlands.  From July to November 2003, Captain Anderson deployed to Iraq in support of Operation Iraqi Freedom with the Netherlands Battlegroup, serving as the Battlegroup’s Intelligence Officer.  From January 2004 to January 2005, Captain Anderson commanded 12th Company, 1st Marine Battalion, Royal Netherlands Marine Corps.

Captain Anderson reported to Anti-Terrorism Battalion, 4th Marine Expeditionary Brigade (AT) in January 2005.  From January 2005 to May 2006, Captain Anderson commanded Delta Company to include a deployment to Iraq in support of Operation Iraqi Freedom.  He was promoted to Major in June 2006.  Upon promotion, Major Anderson served as a Military Transition Team Chief, deploying to Iraq in support of Operation Iraqi Freedom.  Major Anderson’s final assignments in 2d Marine Division included Operations Officer, 2d Battalion, 9th Marines and Executive Officer, 3d Battalion, 9th Marines.

Major Anderson reported to Marine Barracks Washington in May 2008.  From May 2008 to June 2011, Major Anderson commanded Headquarters and Service Company, Marine Barracks Washington.  He attended the School of Advanced Warfighting during Academic Year 2011 – 2012, receiving a Master’s degree in Military Operational Studies. 

Major Anderson served as Plans Officer, 3d Marine Logistics Group, III Marine Expeditionary Force from July 2012 to June 2014.  He was promoted to Lieutenant Colonel in November 2012.  Lieutenant Colonel Anderson deployed to Manila, The Philippines as part of Joint Task Force – 505 for Operation Damayan in November 2013.  In June 2014, Lieutenant Colonel Anderson reported to 4th Marine Regiment, 3d Marine Division to serve as the Regimental Operations Officer.

In June 2016, Lieutenant Colonel Anderson reported to the Commandant General, Royal Marines in Portsmouth, England for duty as Future Operations Officer, United Kingdom Amphibious Forces.  Lieutenant Colonel Anderson reported for duty as I&I, 2d Battalion, 23d Marines in May 2017.

His personal decorations include the Bronze Star Medal, the Meritorious Service Medal with two gold stars, the Navy and Marine Corps Commendation and Achievement medals, and the Combat Action Ribbon.

SHARE